CO MOŻNA WYCZYTAĆ Z WŁOSA?

CO MOŻNA WYCZYTAĆ Z WŁOSA?

Włosy odzwierciedlają kondycję organizmu. Ale czy skorzystałeś z tej wiedzy i sprawdziłeś, jakie ewentualne problemy ze zdrowiem można wyczytać z włosów? Z pewnością warto umówić się do trychologa.

Trychologia to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin. To nie tylko pielęgnacja oraz leczenie skóry głowy i włosów. To dziedzina, traktująca o włosach, ich wypadaniu i chorobach skóry głowy, zajmująca się wszystkimi przypadkami łysienia i dolegliwościami takimi jak łuszczyca, łupież itp. Diagnostyka problemu jest najważniejsza. Oprócz wywiadu i przeanalizowaniu ewentualnych dodatkowych badań doskonałym narzędziem są trychokamery czy trychoskopy. Są to urządzenia do szczegółowego badania skóry głowy, trzonu włosa oraz samego włosa. Przy powiększeniu do 200 razy pojedynczy włos może być oglądany bardzo szczegółowo. Obraz może być oglądany na monitorze komputera, laptopie lub tablecie, a przy każdej wizycie kontrolnej zdjęcia mogą być porównywane. Inne informacje otrzymujemy, gdy badanie przeprowadzamy w świetle białym, a inne w świetle UV. W przypadku wypadania włosów trychoskopia może mieć olbrzymie znaczenie, ponieważ istnieje ponad 50 znanych powodów utraty włosów i jedynie szczegółowe badanie może odkryć ten właściwy. Zdjęcia wykonane za pomocą trychoskopu mogą pomóc specjalistom w rozpoznaniu problemów ze skórą głowy oraz włosami i zdecydować o metodach leczenia i odpowiednich preparatach.

Badanie trychoskopem pozwala na ocenę skóry głowy, czy jest sucha czy tłusta, jej wrażliwości, kondycję włosów, obecności zaczopowanych mieszków włosowych determinujących łojotok tłusty oraz czy mieszki włosowe są żywe, czy puste i nieaktywne. W obrazie mikrokamery możemy zobaczyć nagromadzenie keratyny, brak uwidocznienia naczyń krwionośnych w wyniku dużej ilości łuski, zwiększoną poliferację komórek naskórka, ścieńczenie łodygi włosa, ilość wyrastajęcych włosów z jednego mieszka włosowego, postępującą miniaturyzację mieszka włosowego charakterystyczną dla łysienia androgenowego, puste mieszki włosowe w łysieniu telogenowym, stany zapalne oraz wrażliwą zaczerwienioną skórę głowy. Analiza uzyskanego obrazu umożliwia monitorowanie przebiegu schorzenia oraz ocenę skuteczności stosowanej kuracji. A dobre produkty trychologiczne powinno cechować działanie oparte na synergii zawartych w nich składników aktywnych. Wielość tych składników, ich uzupełniające się właściwości oraz ukierunkowane działanie to podstawa ich użyteczności i skuteczności.
Badanie u dobrego trychologa to skarb, da nam wiedzę jakiej nigdzie nie zdobędziemy, ponieważ to właśnie trycholog ma trychoskop, na którym w powiększeniu możemy zobaczyć jaki jest stan naszej skóry głowy i włosów. Na tej podstawie będzie można podjąć odpowiednie leczenie i sposób pielęgnacji. Drugim krokiem może być dopiero dermatolog.
(Harmonia 3-4/2019)